_DSC3287

İTÜ-SIUE Endüstri Mühendisliği Ortak Çift Diploma Program İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İşletme Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ile Southern Illinois University Edwardsville (SIUE), Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği tarafından ortak olarak yürütülmektedir.Eğitim süresi dört yıl olan bu programın birinci ve üçüncü sınıfları Türkiye’de İTÜ tarafından, ikinci ve dördüncü sınıfları A.B.D.'de Southern Illinois University Edwardsville (SIUE) tarafından yürütülmektedir. Program 2007-2008 öğretim yılından itibaren öğrenci kabul etmektedir. Programın tamamı İngilizcedir. Dil yeterliliğini sağlayamayanlar İTÜ İngilizce Hazırlık Okuluna devam ederler. Programa kabul edilecek öğrenci sayısı 2016-2017 öğretim yılı için 35 kişidir. Program MF-4 puanı ile öğrenci kabul eder. Ortak lisans programı sonunda her iki üniversite tarafından istenen şartları yerine getiren öğrenciler mezuniyete hak kazanırlar ve Endüstri Mühendisliği dalında hem Southern Illinois University Edwardsville (SIUE)  hem İTÜ lisans diploması alırlar.İTÜ-SIUE Endüstri Mühendisliği Ortak Çift Diploma Programı her iki üniversitede geçerli olan yasal düzenlemelere göre yürütülmektedir. Bu konuda, İTÜ'deki yasal ve akademik düzenlemelerle ilgili olarak Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nın www.sis.itu.edu.tr adresindeki web sitesinden bilgi alabilirsiniz. Southern Illinois University Edwardsville (SIUE)'deki düzenlemelerle ilgili olarak aşağıdaki web adresini ziyaret ediniz.http://www.siue.edu/ENGINEERING/IE/dualdiploma.html

 

 

İTÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜİTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümünün temeli, 1955-1956 öğretim yılında Makine Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü’nde Prodüksiyon ana bilim dalının kurulmasına dayanır. Bu ana bilim dalı, o tarihte fakültede mevcut olan dört ana bilim dalından biri olarak 1958 yılına kadar devam etmiş ve 1958 yılında İmalat ve İşletme ana bilim dalları olarak ikiye ayrılmıştır. Üretim ve yönetim kademelerinin çeşitli noktalarında görev yapmak üzere eleman yetiştiren Sanayi Mühendisliği Şubesi, 1969-1970 öğretim yılında öğretime Makina Fakültesi bünyesinde başlamıştır. 1982 yılından itibaren Endüstri Mühendisliği Bölümü adı ile İTÜ İşletme Fakültesi'ne bağlı olarak lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi vermektedir. İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü programları ve akademik kadrosu hakkında daha fazla bilgiye http://www.end.itu.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.
SOUTHERN ILLINOIS UNIVERSITY, EDWARDSVILLESouthern Illinois University Edwardsville (SIUE), mühendislik, idari bilimler, temel bilimler, sanat ve toplum bilimleri, eğitim, hemşirelik, dişçilik ve eczacılık konularında lisans ve yüksek lisans eğitimi vermektedir. Southern Illinois University kampüsü St. Louis şehir merkezine 25 dakika Chicago'ya 4.5 saat uzaklıktadır. Southern Illinois University Edwardsville ile  ilgili daha detaylı bilgiye www.siue.edu adresinden ulaşılabilir.


2016 – 2017 akademik yılı için puanlar ve kontenjanlar.
Programın Yabancı dil koşulları.
Aday öğrenciler el kitabı.
Mevcut öğrenciler için el kitabı.